BIFF 2017: 26. september - 4. oktober

Prisvinnere 2016

biff_2016_laurels_white

 

Checkpointsfilm: THE WAR SHOW

Regissør: Obaidah Zytoon, Andreas M. Dalsgaard

 

Se oversikt over filmene i Checkpoints konkurranseprogram

 

Checkpointsprogrammet vises i samarbeid med Raftostiftelsen. Vinnerfilmen blir tildelt 25 000 kr til det miljø/den sak filmen omhandler.

 

Jury 2016: Jørn Jacobsen (jussprofessor, Universitetet i Bergen), Nuray Yildirim (IMDI og Norsk PEN), Martin Paulsen (Universitetet i Bergen og leder for Raftostiftelsens priskomité)

 

Documentaire Extraordinaire: BROTHERS OF THE NIGHT

Regissør: Patric Chiha

 

Se oversikt over filmene i Documentaire Extraordinaire-programmet

 

Vinnerfilmen ble tildelt 30 000 kr. 

 

Jury: Stine Tveten (leder, Vestnorsk filmsenter), Igor Devold (dokumentarfilmskaper) og Hildegunn Wærness (dokumentarfilmskaper)

 

Cinema Extraordinaire: HOUSE OF OTHERS

Regissør: Rusudan Glurjidze

 

Se oversikt over filmene i Cinema Extraordinaire-programmet

 

Vinneren av konkurranseprogrammet ble tildelt en mediepakke hos Filmweb til en verdi av 50 000 kr.

 

Jury: Håkon Skogrand (forhv. filmrådgiver), Kjersti Steinsbø (filmskaper), Mode Steinkjer (kulturredaktør, Dagsavisen)


Filmwebs publikumspris: KAMMERPIKEN

Regissør: Chan-wook Park

Tusen takk til alle som bidro til Anmelderfesten i 2016. For andre år på rad kunne publikum anmelde filmene på BIFF-programmet gjennom Bergens Tidendes Anmelderfesten. I alt ble 144 av 161 filmer anmeldt, og disse anmeldelsene dannet grunnlaget for kåringen av festivalens publikumsvinner. Førpremieren KAMMERPIKEN av Chan-wook Park stakk av med publikumsprisen, og blir tildelt en mediepakke hos Filmweb til en verdi av 35 000 kr.
 

Beste norske dokumentarfilm: BARNERANEREN

Regissør: Jon Haukeland

Produsent: Ingvil Giske

 

Oversikt over filmene i norsk dokumentarfilmkonkurranse

Vinnerfilmen ble tildelt 30 000 kr, og prispengene ble gitt av NRK.

 

Jury: Aira Planting (NRK), Jarle Holmelid (tidligere journalist og dokumentarfilmskaper), Øyvind Vågnes (UiB)


Gullugle: MONSTER IN THE MIND

Regissør: Jean Carper

Gulluglen er Universitetet i Bergens konkurranse for beste dokumentar som formidler forskning. I 2014 ble det etablert et eget konkurranseprogram for film som formidler forskning, og i år gikk prisen til MONSTER IN THE MIND om alzheimers sykdom, regissert av Jean Carper.
 

Ungdommens dokumentarfilmpris: FLUKTEN

Regissør: George Kurian

Beste dokumentarfilm vist i årets skoleprogram for ungdomsskoler og videregående skoler, kåret av ungdomsfilmklubben HUFF

 

Jury: Louise Amdam, Jenny Basso, Ida Gonar Fosse, Emma Gyllander, Mikalina Handeland, Valdemar Nyvoll

 

Beste norske kortdokumentar: BOYS

Regissør: Sunniva Sundby

Produsent: Julia í Kálvalíð (Screen Talent Europe)

 

Syv dokumentarer konkurrerte om å bli Beste norske kortdokumentar 2016. Oversikt over filmene i kortdokumentarkonkurransen.

Vinnerfilmen ble tildelt 10 000 kr, og prispengene ble gitt av VGTV.

 

Jury: Hedda Mjøen (VGTV), Christer Larsen (Flimmer Film), Erik Zmuda (forhv. filmkonsulent)

 

Beste norske kortfilm: THE COMMITTEE

Regissør: Gunhild Enger, Jenni Toivoniemi

Produsent: Isak Eymundsson (Ape&Bjørn), Marie Kjellson (Kjellson&Wik), Ellli Toivoniemi (Tuffi films)

 

Hederlig omtale gikk til FRYSNINGER av Marius Myrmel.

 

Syv filmer konkurrerte om prisen for Beste norske kortfilm 2016. Vinnerfilmen ble tildelt 10 000 kr.

 

Oversikt over filmene i kortfilmkonkurransen

 

Jury: Hedda Mjøen (VGTV), Christer Larsen (Flimmer Film), Erik Zmuda (forhv. filmkonsulent)

 

Bergens beste studentfilm: HER ER ELLA

Regissør: Kristina Daveronis

Skole: Universitetet i Bergen

 

Oversikt over filmene i studentfilmkonkurransen

 

Jury: Lars Skorpen, Kjell Gunnar Hjartholm Knudsen, Ragnhild Sørheim

 

Bergens Tidendes talentpris: David Alræk

Vinneren mottok 25 000 kr fra Bergens Tidende

 

Filmer og anmeldelser fra 2016 finner du her:
(www.biff.no/anmelderfesten)

 

Vinnere av NRKs dokumentarpitch for dokumentarfilmpakker og dokumentarserier:

DRØMMEN OM BRITANNIA - Ekkofilm - 150 000 kr

HVEM DREPTE JAN WIBORG - Norsk fjernsyn - 200 000 kr

ORDERUD - Monster - 200 000 kr

AURORA - Flimmer Film - 150 000 kr

ARMFELTS MARSJ - Ekkofilm -  50 000 kr

KLOSTERET - Zacapa - 150 000 kr

DA VINDEN SNUDDE - Klikkmonster 100 000 kr

HEMMELIGHETEN - Ekkofilm - 150 000 kr