Cinema Extraordinaire i konkurranse
| Dato | Tid | Sted | Billetter |
|---|---|---|---|
| 22. okt | 17:10 | ||
| 23. okt | 14:45 | ||
| 25. okt | 13:15 |
Gi din vurdering til denne filmen ved
å klikke på stjernene over.
Logg inn for å lagre denne filmen i din egen filmliste
43 andre skal se denne filmen, 4 anbefaler.
You need to upgrade your Flash Player to view this content. Download here...
Et velspilt og nedtonet drama om livet i det moderne Europa
Tredve år gamle Francesca bor hos sin mor og arbeider som førskolelærer i Romanias hovedstad Bucuresti. Som så mange andre østeuropeere drømmer hun om et liv i Vesten, og legger en plan om å flytte til Italia for å starte sin egen rumenske barnehage og på den måten bedre rumenernes rykte blant italienerne. Via en noe lyssky venn av en venn får hun sikret seg en midlertidig jobb, og dermed gjenstår det bare formaliteter før hun kan reise avgårde til det lovede landet. Men alt går ikke som planlagt. Kjæresten Mita er ambivalent til at hun skal flytte, og greier dessuten å rote seg borti en gjeng lokale kriminelle – noe som betyr dårlige nyheter både for ham selv og for Francesca.
FRANCESCA er et lavmælt og nyansert drama om enkeltmenneskers skjebner i et moderne Europa preget av utflytende grenser og massiv folkeforflytting. Filmen anbefales alle tilhengere av nyere rumensk film som LAZARESCUS DØD (2005) og 4 MÅNEDER, 3 UKER OG 2 DAGER (2007).
Logg inn for å lagre denne filmen i din egen filmliste
43 andre skal se denne filmen, 4 anbefaler.
KOMMENTARERLogg inn for å kommentere eller registrer deg
LAND Romania
ÅR 2009
SPILLETID 94 min
REGISSØR Bobby Paunescu
MANUS Bobby Paunescu
FOTOGRAF Andrei Butica
SKUESPILLERE
Monica Barladeanu, Doru Boguta, Luminita Gheorghiu, Teodor Corban, Dana Dogaru
SPRÅK Rumensk
UNDERTEKST Engelsk
PRODUSENT Bobby Paunescu, producer Anca Puiu, producer Cristi Puiu
PRODUKSJONSSELSKAP Mandragora Movies
INT.SALG Mandragora Movies, http://www.mandragora.ro
GENRE Drama

Rumenske Bobby Paunescu har arbeidet som produsent for fjernsynet og var også produsenten bak Cristi Puius herostratisk kritikerroste LAZARESCUS DØD (2005). FRANCESCA, som han både har produsert, skrevet og regissert, er hans første spillefilm.
