Program

Checkpoints
Dokumentarprogram


Visninger

DatoTidStedBilletter
22. okt 11:10 MB5
24. okt 11:00 MB5
27. okt 14:15 MB4
28. okt 10:30 MB5

Publikums vurdering

Mindre enn 5 stemmer
0


Gi din vurdering til denne filmen ved
å klikke på stjernene over.


Min BIFF

Logg inn for å lagre denne filmen i din egen filmliste

56 andre skal se denne filmen, 1 anbefaler.

Journalists

You need to upgrade your Flash Player to view this content. Download here...

a- a+
Del

Å være journalist i ”Europas siste diktatur”, Hviterussland, er en risikosport

Etter Jernteppets fall øynet befolkningen i tidligere kommuniststater håp om mer ytringsfrihet. I Hviterussland ble ikke utviklingen helt som ventet, og landets president Aleksandr Lukasjenko slår til tross for fagre løfter om fri presse hardt ned på uavhengige medier. Han har nå sittet i femten år. Lukasjenko, som tidlig i filmen dukker opp med noen småmorsomme dansesteg, tilbringer resten av filmen ikledd uniform som gjest på ulike militærparader.

I JOURNALISTS møter vi en rekke modige hviterussiske journalister som har kjent det autoritære regimet på kroppen. De forteller om mistenkelige forsvinninger av kritiske journalister, om politiets husbesøk og om regimets manglende vilje til å oppklare og belyse skandaler som når over femti menn dør under et stort offentlig arrangement. Vi blir også vitne til at politi og militære bruker brutal vold mot fredelige demonstranter. En av forfatterne i JOURNALISTS flykter til Norge, og blir begeistret over friheten han nyter her. Alle er ikke like heldige.


Logg inn for å lagre denne filmen i din egen filmliste

56 andre skal se denne filmen, 1 anbefaler.


KOMMENTARER

Logg inn for å kommentere eller registrer deg



ORIGINALTITTEL Journalists

LAND Hviterussland
ÅR 2008
SPILLETID 52 min

REGISSØR Aleh Dasjkevitsj
MANUS Aleh Dasjkevitsj
FOTOGRAF Larysa Kabernik

SPRÅK Hviterussisk
UNDERTEKST Engelsk
PRODUSENT Volha Nikalaichyk
PRODUKSJONSSELSKAP Bramafilm, ADKpradukcyja dashkevich
INT.SALG ADKpradukcyja dashkevich

GENRE Dokumentar


Lenker


Aleh Dasjkevitsj


Aleh Dasjkevitsj har ti år bak seg som dokumentarfilmskape, og JOURNALISTS er hans sjette film. Dasjkevitsj fokuserer spesielt på menneskerettssituasjonen i sitt hjemland, et tema han tok for seg i MONOLOGUES (2005), som i likhet med JOURNALISTS vakte internasjonal oppsikt på ulike filmfestivaler.


2000 · 2001 · 2002 · 2003 · 2004 · 2005 · 2006 · 2007 · 2008 · 2009 · 2010
Address: Georgernes verft 12, NO-5011 Bergen, Norway · www.biff.no · Org.nr / VAT: 980 555 704 · Klapp Media