| Dato | Tid | Sted | Billetter |
|---|---|---|---|
| 24. okt | 21:30 |
Gi din vurdering til denne filmen ved
å klikke på stjernene over.
Logg inn for å lagre denne filmen i din egen filmliste
48 andre skal se denne filmen.
You need to upgrade your Flash Player to view this content. Download here...
Vinduet mot bakgården
Reykjavik har lenge vært beryktet for sin vitale musikkscene. BACKYARD spinner rundt musikeren Arní Rúnar og hans ønske om å fange byens undergrunnsartister i et liveopptak fra sin egen bakgård. Her får vi blant annet møte FM Belfast, Hjaltalín, Múm og Retro Stefson, unge artister som utgjør en ny generasjon med islandsk musikkeksport.
Den deilige do it yourself-ånden går igjen, både i gjennomførelsen av arrangementet, filmens uttrykk og i musikkscenen som skildres. Man får lyst til ta med seg en kasse øl og sine aller beste venner og sette kursen mot den hyggelige bakgården til Arní Rúnar. Filmen er vekselvis reportasje, konsertopptak og intervju, men først og fremst en herlig historie om kreative mennesker som får deg til å revurdere bildet av et mørkt og slitent Island som bare går på trynet.
Logg inn for å lagre denne filmen i din egen filmliste
48 andre skal se denne filmen.
KOMMENTARERLogg inn for å kommentere eller registrer deg
LAND Island
ÅR 2010
SPILLETID 70 min
REGISSØR Árni Sveinsson
MANUS Árni Sveinsson, Árni Rúnar Hlöðversson
FOTOGRAF Einarsson, Ryan Parteka, Þórgnýr Thoroddsen, Friðrik Elís Ásmundsson, Árni Vilhjálmsson
SKUESPILLERE
Árni Rúnar, Múm, FM Belfast
SPRÅK Islandsk
PRODUSENT Sindri Kjartansson
PRODUKSJONSSELSKAP Kjartanson ehf.

Den islandske filmskaperen Árni Sveinsson bor for øyeblikket i Reykjavik, men har en omfangsrik bakgrunn innen film- og fjernsynsproduksjon fra USA så vell som fra hjemlandet. For sin første film, IN THE SHOES OF THE DRAGON, ble han tildelt Islandic Academy Award for beste regissør. Han har også tatt del i produksjonen av en rekke fjernsynsserier, kortfilme, musikkvideoer og teaterinstallasjoner. Med sin nyeste dokumentar, BACKYARD, vant han publikumsprisen for beste bilde under den islandske doukumentarfestivalen.
