Ingen visninger i salg for øyeblikket. Visningstider og billettsalg for BIFF 2025 åpner torsdag 2. oktober.
Festival
BIFF 2025
Språk
Norsk
Undertekster
engelsk
Regi
Birgitte Sigmundstad
Medvirkende
Kari Bergo
Eva Düllo
Foto
Line K. Lyngstadaas
Produsent
Ingvil Giske
Et unikt innblikk i prosessen med å skape Nasjonalmuseet.
I 2008 ble det vedtatt at Nasjonalmuseet – bestående av det gamle Nasjonalgalleriet, Arkitekturmuseet, Kunstindustrimuseet og Museet for samtidskunst – skulle samles i et nybygg på Aker Brygge. Fjorten år senere åpnet Nordens største kunstmuseum dørene. I denne observerende dokumentaren følger vi arbeidet med å skape det nye museet fra innsiden, når vi blir med inn i møterommene, konservatorverkstedene og lagrene – for ikke å si ut på byggeplassen. Gjennom åtte år har filmskaper Birgitte Sigmundstad og fotograf Line K. Lyngstadaas vært flue på veggen gjennom saktegående kunstfaglige, byråkratiske og logistiske prosesser, og resultatet er et unikt innblikk i dette århundrets største norske kulturprosjekt.
Museumsdirektør Karin Hindsbo og arkitekt Klaus Schuwerk er blant hovedpersonene i det som har blitt en overraskende morsom film om kunst, formidling og offentlig kulturpolitikk. Sigmundstad skildrer de små og store utfordringene knyttet til å bygge et 55 000 kvadratmeter stort museum og fylle det med innhold. DET NYE MUSEET er en fascinerende dokumentar om hva et nasjonalmuseum skal være og hvem det skal være til for.
Regi
Birgitte Sigmundstad (Norge) Filmografi: HVA VI SNAKKER OM NÅR VI SNAKKER OM KRIGEN (2020), ODEL (BIFF 2015). BIFF har også vist kortdokumentarene HAMMERSBORG – PROTECTING THE BYGONE FUTURE (BIFF 2016) og BREVET TIL KULTURMINISTEREN (BIFF 2013)